Maandag 27 september sprak Provinciale Staten van Utrecht over de Milieu-Effect-Rapportage van de Ring Utrecht. Conclusie: meer asfalt leidt tot meer autoverkeer en dus tot meer overlast. Duidelijk is dat OV en fiets, in combinatie met rekeningrijden de enige manier is om de verkeersdruk te verlichten en de leefbaarheid te vergroten. Hieronder de bijdrage van GroenLinks.

Uit de voorliggende MER 1ste fase Ring Utrecht zijn een aantal interessante conclusies te trekken. Allereerst natuurlijk de conclusie dat, hoe je het ook wendt of keert, de problemen op de Ring Utrecht níet zullen worden verholpen zonder invoering van een vorm van rekeningrijden. Er rest ons dus niets anders dan vandaag te herbevestigen dat we in de provincie Utrecht maar wat graag aan de slag willen met beprijzing van autogebruik.

Ik hoor van de verschillende fracties en de Gedeputeerde graag bijval op deze wens.

Dynamisch model
De tussenstand is dus dat we voorlopig nog geen finale verbetering van de situatie in de provincie Utrecht kunnen verwachten. Sterker nog, met de vele kilometers asfalt die er bij komen zal de  verkeersdruk alleen maar toenemen. De variant Sorteren zorgt wellicht voor de meeste robuustheid van het netwerk, maar verhoogt het gebruik van veel onderliggende wegen aanzienlijk. Te verwachten is dat de druk op kleinschaliger wegen ook zal toenemen, met negatieve gevolgen voor de gezondheid, maar bijvoorbeeld ook voor de oversteekbaarheid voor fietsers. In de ogen van GroenLinks is meer duidelijkheid over de effecten op het onderliggend weggennet noodzakelijk om een weloverwogen keuze te kunnen maken. In de commissie werd gemeld dat hiervoor een dynamisch model in voorbereiding is.

Graag verneem ik van de Gedeputeerde welke gevolgen dit zal hebben voor het verdere verloop van de studies en planvorming.

Autofocus vs KvU 2.0
Kortom, omgaan met mobiliteitsvraagstukken met de focus op automobiliteit is onhoudbaar in verstedelijkte provincies zoals de onze. GroenLinks kan dan ook niet genoeg benadrukken dat inzetten op OV en fiets de enige juiste manier is om verlichting van het wegennet te combineren met een verhoging van de leefbaarheid. Zeker met onze terechte inzet op binnenstedelijk bouwen is een te grote focus op de auto dodelijk. Het advies van GroenLinks ligt dan ook logischerwijs in de lijn van de Kracht van Utrecht 2.0. De kosten voor de Kracht van Utrecht vallen in de nieuwe berekeningen veel lager uit. Bovendien is het economisch effect veel gunstiger. Denk bijvoorbeeld aan 3,5 maal minder voertuigverliesuren.

Is het doel van het project nu het verbeteren van de bereikbaarheid van de regio Midden-Nederland,  om een voortgaande economische ontwikkeling van de regio en de Randstad mogelijk te maken? Of is het doel binnen het gekozen budget zo veel mogelijk te focussen op de NoMo-norm?

Graag een reactie van onze Gedeputeerde Verkeer en tevens Economie daarover.

NRU
Ik heb in de commissievergadering al aangekaart dat in het hele rapport geen enkele onderbouwing wordt gegeven voor het wel of niet wenselijk of noodzakelijk zijn van 100 km/uur op de NRU. Gelukkig is in opdracht van Projectbureau Nieuwe Hollandse Waterlinie wel onderzoek gedaan naar de effecten van 100 km op de NRU en de kansen die er liggen voor de inpassing, het zogenaamde MUST-rapport. Conclusie: 100 km is funest voor de leefbaarheid in Overvecht. En: uitvoering van de NRU in 70 of 80 km variant biedt enorme kansen voor de wijk, de natuur en recreatie.

Graag hoor ik een reactie van de Gedeputeerde hierover, in hoeverre het nog verdedigbaar is uit te gaan van 100 km/uur op de NRU.

A12BRAVO
Een ander interessant punt is dat uit de berekeningen blijkt dat de verkeersintensiteit op de wegen rond Woerden halveert. Voor een belangrijk deel is dit het gevolg van de al in de pijplijn zijnde verbreding van de A12. Dit kan niet anders dan gevolgen hebben voor de plannen A12BRAVO. GroenLinks verzoekt de plannen, vastgelegd als aanvullende maatregel in het VERDER-pakket, op te schorten en de gelden te bestemmen voor nuttiger en duurzamer investeringen.

Graag verneem ik van de Gedeputeerde hoe met het vervolg van het project A12BRAVO zal worden omgegaan.

Tot slot sluit ik me aan bij de opmerkingen over de geluidsmetingen van de SP en bij het niet beknibbelen-principe van de PvdA.