Voorstellen GroenLinks tijdens begrotingsdebat

Tijdens het debat over de begroting voor 2015 heeft GroenLinks een voorzet gegeven voor een actieve rol van de provincie voor energiebesparing en duurzame energievoorziening. Winstpunt van het debat is dat ook de VVD heeft aangegeven dat de provincie samen met bedrijven en maatschappelijke organisaties meer actie kan ondernemen. Het gaat dan niet om nog meer onderzoeken, maar dóen.

Fractievoorzitter Florian Bekkers: “GroenLinks vindt dat de provincie meer kan doen voor duurzame energie in de provincie Utrecht. We zetten ons in om daar bij de komende verkiezingen afspraken over te maken met andere partijen.”

Aanpak Duurzame Energie

De provincie Utrecht is een van de meest concurrerende regio’s van Europa, maar voorziet verhoudingsgewijs heel weinig in eigen energie. De vermindering van het gebruik van fossiele brandstoffen is niet alleen van belang als bijdrage tegen klimaatverandering, maar ook van economisch belang. GroenLinks heeft voorgesteld om als provincie via de samenwerking met bedrijven en kennisinstellingen in de ‘Economic Board Utrecht’ het voortouw te nemen om acties in gang te krijgen bij andere overheden, bedrijven en corporaties. Door de betrokkenheid van de ‘Economic Board Utrecht’ gaat hier ook een impuls voor innovatie en werkgelegenheid van uit.

Speerpunten: duurzame energie, werk, gezondheid en natuur

Naast de aandacht voor duurzame energie heeft GroenLinks aandacht gevraagd voor enkele andere speerpunten. Zo heeft GroenLinks gepleit voor de het belang van kunst en cultuur voor economische ontwikkeling. Omwille van onze zorg voor gezonde lucht heeft GroenLinks aangegeven dat wettelijke normen niet het maximale doel moeten zijn. De provincie moet hogere ambities stellen ten aanzien van wat wij gezond vinden. Als laatste heeft GroenLinks gevraagd op welke wijze meer fijnvertakte natuurstructuren in het landelijk gebied kunnen worden gerealiseerd.

Financiële matigheid

GroenLinks heeft – consistent met de inzet van de afgelopen jaren – het voorzichtige financiële beleid gesteund. GroenLinks is voorstander van behoedzaam begroten, mede om bij eventuele tegenvallers pijnlijke bezuinigingsoperaties te voorkomen en investeringsruimte voor toekomstige coalities te behouden. Die lijn is door een meerderheid van Provinciale Staten omarmd.

Eerste Fairtrade provincie

Daarnaast heeft de fractievoorzitter van GroenLinks aan de Commissaris van de Koning een mand Fairtrade-producten aangeboden om hem te feliciteren met zijn officiële benoeming. “Het leek ons een passende manier om de Commissaris van de Koning er attent op te maken dat hij Commissaris wordt van binnenkort de eerste Fairtrade provincie van Nederland”, aldus Florian Bekkers.

Meer informatie of vragen: Florian Bekkers, fractievoorzitter, ps@florianbekkers.nl.