Een visie voor de langere termijn
Bij de behandeling van de kadernota 2016 pleitte fractievoorzitter Florian Bekkers voor het maken van beleid op basis van een toekomstgerichte visie. Als je alleen naar de korte termijn kijkt, dan kan dat op de langere termijn voor problemen zorgen. Voorbeelden hiervan zijn de nadelige effecten van de schaalvergroting in de landbouw door de focus op efficiency en het enorme overschot aan kantoorgebouwen door de veel te ruimhartige regelgeving in het verleden. GroenLinks heeft Gedeputeerde Staten dan ook gevraagd om beleid in de begroting voor 2017 meer te onderbouwen op basis van een visie en analyse gericht op de langere termijn.
Fractievoorzitter Florian Bekkers: "Alleen met een visie op de langere termijn kun je goed beleid maken. En alleen op die manier kunnen de uitdagingen van deze tijd als bijvoorbeeld de aanpak van klimaatverandering, maar ook de opvang en integratie van vluchtelingen succesvol worden aangepakt."
Van ‘topregio’ naar solidariteit en duurzaamheid
GroenLinks vroeg ook aandacht voor meer focus op solidariteit en duurzaamheid. Sinds een aantal jaar scoort de regio Utrecht namelijk de nummer 1 in de EU Regional Competitiveness Index en sindsdien noemt de provincie Utrecht zichzelf een ‘topregio’. Deze titel lijkt de afgelopen jaren te zijn verworden tot doel op zich.
GroenLinks vindt het goed om trots te zijn op de prestaties in de regio, maar de provincie is geen eiland en staat niet op zichzelf. Voor een duurzame toekomst is samenwerking met andere regio’s in Europa noodzakelijk. GroenLinks vindt dan ook dat als wij het als regio economisch goed doen, het èn in ons eigenbelang is èn een kwestie is van internationale solidariteit om ook andere regio’s in hun ontwikkeling te ondersteunen.
Het zijn van ‘topregio’ volgens een statistische index is wat GroenLinks betreft dan ook niet zo uitdagend noch inspirerend. Gezien die hoge score en het kennelijk goed gaat in Utrecht, zou een interessante uitdaging bijvoorbeeld zijn om dé regio te worden die internationaal de meeste productieve samenwerkingen smeedt, of de regio die economische welvaart het beste weet te verbinden aan solidariteit en duurzaamheid.
Fractievoorzitter Florian Bekkers: “Wat GroenLinks betreft wordt de provincie Utrecht het lichtend voorbeeld van een duurzame en solidaire economie die internationaal samenwerkt in plaats van de hoogste score in een index behaald.”
Meer ruimte voor cultuur
Verder werd in de kadernota voorgesteld om, naar aanleiding van een eerder aangenomen motie, een fonds op te richten voor unieke, culturele evenementen die een bijzondere en specifieke impuls kunnen geven aan de internationale profilering van de provincie Utrecht. GroenLinks is hier blij mee. Een rijk en veelzijdig cultureel leven draagt namelijk bij aan het welzijn van inwoners en de aantrekkelijkheid van de provincie. Zulke bijzondere evenementen zetten Utrecht internationaal op de kaart en kunnen volgens GroenLinks dan ook benut worden om internationaal verbindingen aan te gaan.