In de Verenigde Staten mogen transgender mensen niet meer dienen in het leger, wordt medische transgender zorg verboden en worden transgender vrouwen weggezet als bedreiging voor vrouwensporten, alsof iemand zijn hele identiteit zou opgeven voor een gouden medaille. Het is pure fictie, gevoed door denktanks met een duidelijke missie: het ontmenselijken van transgender mensen.

Wat mij raakt is niet alleen de haat daar, maar ook hoe die overslaat naar Europa. Want ook in Nederland voelen transgender personen zich steeds minder veilig. Mensen durven hun dokter niet de waarheid te vertellen uit angst voor afwijzing. Jongeren die worstelen met hun identiteit en worden geconfronteerd met een samenleving die hun bestaan in twijfel trekt. Dat is geen abstract probleem. Dat is een directe aanval op echte mensen met echte levens.

Ik zeg dit niet als toeschouwer, maar als bondgenoot. Want transgender mensen zijn niet ‘een thema’. Het zijn collega’s, geliefden, buren, vrienden, familie. De transgender gemeenschap is één van de meest liefdevolle, veerkrachtige en diverse gemeenschappen die ik ken. Maar in plaats van bescherming, krijgen ze te maken met afwijzing, haat en uitsluiting.

Daar moeten wij als samenleving keihard tegen opkomen. Vrijheid betekent niets als die niet voor iedereen geldt. Je mag zijn wie je bent zolang je een ander geen pijn doet: dat zou de norm moeten zijn. Transgender personen verdienen veiligheid, zorg, respect en ruimte om te bestaan.

Laten we vandaag niet alleen stilstaan, maar ook opstaan! Want alleen samen maken we Nederland, en ook de provincie Utrecht, een plek voor iedereen. 

Imraan el Hamdaoui